Quantcast
Channel: I LOVE WOOD » Fa művészet
Viewing all articles
Browse latest Browse all 12

Csiga és társai a Művészetek Völgyének megnyitóján

0
0

A Csigamenet élén Márta István és Galkó Balázs kapolcsi fesztiváligazgatók

A szinte 300 kg-ot nyomó Csiga tett egy kört Csórompusztán július 22-én, ahol a Művészetek Völgye kiállítás részét képezi Hello Wood installáció-társaival együtt.Az egy hetes intenzív munka eredményeként létrejött fa-installációk július 22-én váltak megtekinthetővé a nagyközönség számára is a Művészetek Völgye megnyitóján. A „Csiga” mint  ikonikus alkotás a workshop védjegyévé vált a hét alatt. A kapolcsi fesztivál nyitó napján a résztvevők ünnepélyes keretek között szemtanúi lehettek, ahogy emberi erő segítségével az installáció megindul.

Csigamenet

Csiga 2 km falécből készült Huszár András és Nagy Nándor vezetésével, kifejezetten a Művészetek Völgye hivatalos nyitó eseményére. Bár több előzetes terv is készült a monumentális installációról, a csapatnak magának kellett a helyszínen kikísérleteznie a különböző méretű falécek hajlíthatóságát olyan módon, hogy az építmény héja végül egy hálós, merev rendszert képezzen.

fotó: Lázár Csaba

fotó: Lázár Csaba

A Csigát életre keltők csapata abból a szinte 70 fiatal fás, tipográfus és filmes résztvevőből került ki, aki a Hello Wood ideje alatt kovácsolódott közösséggé, együtt gondolkodva, dolgozva, szórakozva.

A különböző művészeti ágak kölcsönös inspirációforrást jelentettek egymás számára, ezt a fesztivál végeredményét képező munkák bizonyítják a leginkább. “Nagyon jó volt látni, hogy mennyi diák érkezett számos egyetemről, határon innen és a határon túlról is, akik a hőség ellenére rengeteget dolgoztak, ennek eredményeképpen igazán színvonalas művek születtek. Ismét bebizonyosodott számomra, hogy a különböző szakmák keveredéséből csak jó sülhet ki, ennek nagyon jó példája a mostani Hello Wood is, ahol építészek, grafikusok és filmesek működtek közre! Véleményem szerint ez a jövő, 2012-ben még több egyetemet szeretnénk bevonni és dédelgetett álmunk, hogy más művészeti ágakat is szerepeltessünk a workshopokon.”- tudtuk meg Bakos Maximtól, a fesztivál egyik szervezőjétől.

A tipográfusokkal való együttműködés eredménye a Rengeteg, melyet a kapolcsi evangélikus templom mellé terveztt Cseh András és Ványolós Endre csapata. Az installáció egy háromszög alakú padozattal megalapozott, két falból álló tér. A falakat maradékfaanyagokkal egymáshoz erősített keretek képezik, az egyre sűrűsödő szerkezet szemből átláthatatlan, oldalról nézve viszont teljesen nyitott struktúrát alkot. A keretek egyikébe erősített vászonra a tipográfusok festettek kalligráfiát, így személyesítve meg a maguk részéről a Rengeteget.

fotó: Müller Kinga

 

Rengeteg, fotó: Müller Kinga

A Fesztivál kurátora, Pozsár Péter által vezetett csoportot az egyik filmes csapat munkája inspirálta, ahol a stábnak fa focicsapatra volt szüksége. A különböző karaktereket megjelenítő emberfigurák végül nem töltötték be eredeti rendeltetésüket, ellenben ezeken kísérleteztek tovább az emberi test arányainak, torzulásainak modellezésével.

Emberek, fotó: Molnár Péter

A Csiga csapathoz hasonlóan a Vass-Eysen Áron által vezetett csoport is a faléc hajlításával kísérletezett, méghozzá egy egészen speciális módszert alkalmazva: a keresztirányú bevágásokat. Munkájuk eredménye egy hatalmas pihenőágy, melyet Falepedőnek kereszteltek el és akár 10 személy számára is lehetőséget nyújt a pihenésre. Az S-alakban hajlított lécek összekapcsolása lepedőszerű hullámzás hatást kölcsönöz az alkotásnak.

Falepedő, fotó: Molnár Péter

 

Az Anya nevet viselő installációt a  Losonczi Áron és Szabó Edit csapatja alkotta. A befogadásra asszociáló interaktív szerkezet 10 darab csápszerű elemet tartalmaz, melyek mozgásba hozhatók a csuklópontokra való ráállással.

Anya, fotó: Molnár Péter

fotó: Molnár Péter

A Stég egy hálós árnyékoló rendszerrel ellátott 8 méter hosszú relax-pavilon, Dékány Tibor és Harcsa Dia csapatának megvalósításában. Kialakításából adódóan a stég vízre is ereszthető néhány levegővel teli műanyag hordó segítségével.

Stég, fotó: Kajetán Jácint

Oliver Sales csapata a monotonitást és spontaneitás keveredésében látta alkotásának kibontakozását. Az azonos alapelemeket egymáshoz képest mindig kicsit elmozdítva kapcsolták össze, így alakult ki az íves forma. A véletlenszerűen kialakítható rendszer végül egy, a csórompusztai réten sikló Kígyó alakját vette fel.

Kígyó, fotó: Hajdú Gáspár

Csigát és társait július 31-ig lehet megtekinteni Kapolcson, a Művészetek Völgyében, majd augusztusban ott lesznek a Sziget Fesztiválon is.

Anya - a kiállításon, fotó: Fekete Zoltán

Bye-bye Wood, fotó: Fekete Zoltán


Viewing all articles
Browse latest Browse all 12

Latest Images

Trending Articles